а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрпа

затрпат; затрпан
Вид збор: Глагол, свршен
Наполни со нешто.
Англиски: cram
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ја затрпал куќата со старудии.
Изведенки
1. затрпува несв.
затрпуваат
2. затрпување ср.
3. затрпаност ж.