а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затроши

затрошат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да троши, да прави трошки.
Англиски: crumble Албански: fillon të harxhoj, shpenzoj
Примери:
Затроши малку од сувиот леб.
2. Почне да троши пари, продукти и сл.
Англиски: spend Албански: harxhoj, shpenzoj
Примери:
Затроши од заштедата.
Изведенки
затрошува несв.
затрошуваат