а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затропка

затропкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35636
Почне да тропка.
Англиски: knock
Примери:
Затропка ѕвонливо по чашата.
Изведенки
затропкува несв.
затропкуваат