а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затропа

затропаат; затропав; затропал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6379
1. Почне да тропа.
Англиски: knock Албански: fillon të trokas
Примери:
Затропа со прстите по масата.
Чекаше некое време, а потоа затропа уште посилно.
2. Почне да зборува глупости.
Англиски: blabber Албански: flet pa lidhje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стариот затропа нешто неповрзано, но никој не му обрна внимание.
Изведенки
1. затропува несв.
затропуваат
2. затропување ср.
глаг. им.