а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затромави

затромават
Вид збор: Глагол, свршен
Стане тромав, послабо подвижен, помалку енергичен.
Примери:
Откако остана во пензија, затромави.
Горештината ме затромави.
Изведенки
затромавува несв.
затромавуваат