а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрни

затрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Загради или покрие со трње.
Албански: rethoj
Примери:
Ги затрнија леите за птиците да не го јадат семето.
Тој ја затрни меѓата со соседната нива.
2. уништи, затре
Англиски: destroy Албански: prish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со тој ум само куќата ќе ја затрни.
3. (се затрни) Обрасне со трње.
Англиски: overgrow Албански: rritet shpejt
Примери:
Откако се иселија, дворот затрна.
Изведенки
1. затрнува несв.
(се) затрнуваат
2. затрнување ср.
глаг. им.