а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрие

затријат; затриј, затријте; затрив, затраја; затрил; (ќе) затриев, (ќе) затриеја; (ќе) затриел; затриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39296
1. Почне да трие.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Енергично го затри загореното тенџере.
2. Истрие набрзина, во помала мера.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Ги затри гурелавите очи.
Ја затри малку дамката со детергент.
3. (се затрие) Почне да трие набрзина, во помала мера.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Се затри малку на слепоочниците.
Изведенки
1. затрива несв.
(се) затриваат
2. затривање ср.
глаг. им.