а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затре

затрат; затри, затрете; затрев, затреа; затрел; затрен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20224
1. уништи, искорени
Англиски: destroy Албански: shkatërroj, asgjësoj
Примери:
Го затреа селото.
Успешно ги затре гадинките.
2. (се затре) се уништи
Англиски: wipe out Албански: zhduk
Примери:
Се затре тоа семејство.
Им се затре името.
Изрази
Да ти (му...) се затре семето - (клетва) да го снема, да пропадне.
Изведенки
1. затира несв.
(се) затираат
2. затирање ср.
глаг. им.