а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрешти

затрештат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да трешти.
Англиски: bang Албански: bëj zhurmë
Примери:
Затрештија митралези и бомби.
Затрештија тупаници и клоци.
2. трешти
Англиски: resound Албански: zhurmë
Примери:
Беше мирно попладне кога одеднаш затрешти музика во приземјето.
3. За гром, молња и сл. - удри, тресне.
Англиски: bang Албански: krismë
Примери:
Затрешти гром.
Затрешти молња, земјата се стресе.
Изведенки
1. затрештува несв.
затрештуваат
2. затрештување ср.
глаг. им.