а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затреска

затрескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40822
1. Почне да треска.
Англиски: slam Албански: përplas
Примери:
Затрескаа врати.
Затрескаа бомби по целата линија на фронтот.
2. (се затреска) се заљуби
Англиски: enamour Албански: dashurohet
Употреба: Разговорно
Примери:
Се затреска во една девојка, ги заборави другарите.
Изведенки
1. затрескува несв.
(се) затрескуваат
2. затрескување ср.
глаг. им.