а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затресен

затресениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40360
Што е обземен од грижи за некого или за нешто.
Англиски: shaken
Примери:
Тој е многу затресен за работата.
затресен родител
Изведенки
затресеност ж.
Голема грижа за некого или за нешто.
Пример: Живееше во постојана затресеност.