а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрепка

затрепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14770
Почне да трепка.
Англиски: blink
Примери:
Затрепка зачестено.
Таа затрепка со милите очи.
Затрепка ѕвезда.
По слепоочниците му затрепкаа сини жилички.
Затрепка со белите клепки.
Изведенки
затрепкува несв.
затрепкуваат