а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрепети

затрепетат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41542
Почне да трепети, затрепери.
Англиски: tremble
Примери:
Таа малку се вцрве и затрепети.
Во далечината затрепети светлина.
Гулабот затрепети со крилјата.
Изведенки
1. затрепетува несв.
затрепетуваат
2. затрепетување ср.
глаг. им.