а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрепери

затреперат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4890
Почне да трепери, затрепети.
Англиски: tremble
Примери:
Му затреперија рацете.
Благиот ветар тар ги затрепери лисјата на брезата.
Гласот му затрепери од возбуда.
Затрепери слабата светлина од ламбата.
Изведенки
1. затреперува несв.
затреперуваат
2. затреперување ср.
глаг. им.