а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затреви

затреват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27915
1. Засее со трева.
Англиски: seed Албански: mbjell bar
Примери:
Го затревија паркот пред нас.
2. (се затреви) Обрасне со трева.
Англиски: overgrow Албански: mbulohet me bar
Примери:
По пролетните дождови ливадите се затревија.
Козјите патеки се затревија.
Изведенки
1. затревува несв.
(се) затревуваат
повт.
2. затревување ср.
глаг. им.