а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затреби

затребат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да треби.
Англиски: glean Албански: pastroj
Примери:
Затреби грав во една тепсија.
2. Треби во помала мера, набрзина.
Албански: pastroj
Примери:
Затреби малку ориз за ручекот.
3. (се затреби) се зачисти
Англиски: groom Албански: pastroj
Примери:
Седна на сонце да се затреби од здодевните живинки.
Изведенки
затребува несв.
(се) затребуваат