а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрака

затракаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39494
Почне да трака.
Англиски: rattle
Примери:
Затрака коњска кола.
Затрака неподмачканата машина.
Му затракаа забите од страв.
Изведенки
затракува несв.
затракуваат