а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрае

затраат; затрај, затрајте; затрајав, затрајаа; затрајал; затрајан; затраев, затраеја; затраел; затраен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41377
1. Почне да трае до некое време, да се одржува во некоја состојба.
Англиски: last Албански: vazhdon
Примери:
Затраја неколкугодишна суша.
Затраја затишје на фронтот.
2. замолчи, молкне
Англиски: silence Албански: heshtje
Примери:
Децата одвај затрајаа.
3. Замолчи некого, смири (да не плаче).
Англиски: pacify Албански: qetësoj
Примери:
Бабата го затраја внучето.
4. За временски услови - се задржи поволно време.
Англиски: calm Албански: përshtatshëm
Примери:
Затраја, не заврна.
Добро е, затраја времето, ожнавме.
5. (се затрае) Престане да зборува, да плаче и сл.
Англиски: silence Албански: hesht
Примери:
Кога пријде, сите се затрајаа.
6. (се затрае) Додржи, издржи наплив на емоции.
Англиски: bear Албански: duroj
Примери:
Одвај затраја да не викне.
Изведенки
1. затрава несв.
(се) затраваат
повт.
2. затрајува несв.
(се) затрајуваат
повт.