а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заточка

(се) заточкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се точка.
Примери:
Се заточкаа луѓе по улиците.
Редица мравки се заточкаа по чинијата со праски.
Изведенки
заточкува несв.
(се) заточкуваат