а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затопи

затопат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави нешто во вода, во нешто течно.
Англиски: soak Албански: zhyt
Примери:
Ги затопи алиштата.
Затопи еден залак леб во манџата.
2. Почне нешто што е тврдо да го топи, да го растопува.
Англиски: melt Албански: shkrin
Примери:
Сонцето го затопи мразот по улиците.
Силниот оган го затопи парчето маст во тавата.
3. (се затопи) Почне да се топи.
Англиски: melt Албански: shkrihet
Примери:
Се затопи снегот по стреите.
Изведенки
затопува несв.
(се) затопуваат