а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затапка

затапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48918
1. Изгази нешто со тапкање.
Англиски: stamp Албански: shkel me shtypje
Примери:
Децата ја затапкаа тревата во дворот.
2. Почне да тапка.
Англиски: trample Албански: shkel, shtyp
Примери:
Луѓето затапкаа во место.
Тој ме затапка по рамениците.
Таа ја затапка волната во вреќата.
Изведенки
затапкува несв.
затапкуваат