а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застапува

застапуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5127
1. Претставува некого или нешто, истапува во нечие име.
Англиски: represent Албански: përfaqësoj
Примери:
Јас ја застапувам фирмата во странство.
2. Брани, поддржува определено мислење, идеја и сл.
Албански: përfaqësoj, mbroj
Примери:
Тој ги застапува интересите на селаните.
3. (се застапува) се зазема
Англиски: champion Албански: mbroj, pëfaqësoj
Изведенки
застапување ср.
глаг. им.