а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засолзи

засолзат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47246
1. Почне да солзи.
Англиски: tear Албански: fillon të lotoj
Примери:
Очите ми засолзија од чадот.
2. За течност - почне да капе, да тече по малку.
Англиски: drip Албански: fillon të pikoj
Примери:
Лозата засолзи.
Изведенки
1. засолзува несв.
засолзуваат
2. засолзување ср.
глаг. им.