а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслушне

заслушнат; заслушни, заслушнете; заслушнав, заслушнаа; заслушнал; заслушнат; (ќе) заслушнев, (ќе) заслушнеа; (ќе) заслушнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43255
Наеднаш, во еден момент чуе нешто.
Англиски: hear
Примери:
Тој како да заслушна женско плачење.