а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заскитан

заскитани
Вид збор: Придавка
Ранг: 7201
1. Што е изгубен.
Англиски: lost
Примери:
Заскитани патници.
2. Што е случаен.
Англиски: straying
Примери:
Заскитан куршум.
3. Што е занесен.
Англиски: absentminded
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заскитан поглед.