а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засведочи

засведочат
Вид збор: Глагол, свршен
Потврди нешто со сведоштво, увери некого во нешто со тврдење и со докази.
Англиски: prove
Примери:
Во книгата се засведочени голем број месни имиња.
Сакаше да му ја засведочи на генералот својата почит.
Изведенки
1. засведочува несв.
засведочуваат
2. засведочување ср.
глаг. им.