а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зареже

зарежат; зарежи, зарежете; зарежав, зарежаа; зарежал; зарежан; зарежев, зарежеа; зарежел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи зарез.
Англиски: carve Албански: çan
Примери:
Стеблото на крушата го зарежа на неколку места.
2. Почне да реже, да сече.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Тој го зарежа парчето мермер.
3. Почне да реже, да кастри, да крои.
Англиски: cut off Албански: pres
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните веќе ги зарежаа лозјата.
Изведенки
1. зарежува несв.
зарежуваат
2. зарежување ср.
глаг. им.
3. зарезува несв.
зарезуваат
4. зарезување ср.
глаг. им.