а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заповеда

заповедаат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 3207
Даде, дава заповед, нареди, наредува некому.
Англиски: rule
Примери:
Овде јас заповедам.
Тој заповеда да му донесат ручек.
Изведенки
заповедање ср.
глаг. им.