а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплива

запливаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12664
1. Почне да плива.
Англиски: swim Албански: noton
Примери:
Тој заплива уште побрзо.
Тие запливаа кон брегот.
2. Потоне во нешто.
Англиски: sink Албански: fundos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заплива во мисли.
Заплива во радост.
3. заплови
Англиски: sail Албански: lundroj
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
запливува несв.
запливуваат