а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запламти

запламтат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53812
1. Почне да пламти, да гори силно.
Англиски: blaze Албански: flakëroj
Примери:
Огнот запламти во печката.
Куќата запламти во силен оган.
2. Почне да гори во лицето, во образите, да менува однесување и изглед од возбуда и сл.
Англиски: blush Албански: skuqem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој запламти од љубов.
3. заблеска, засвети
Англиски: shine Албански: ndrit, shndrit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Запламтија ѕвездите на небото.
4. (се запламти) Почна да пламти.
Англиски: blaze Албански: ndizem
Примери:
Плевната се запламти како факел.
Изведенки
запламтува несв.
(се) запламтуваат