а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заоѓа

заоѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6198
Се сокрива зад хоризонтот.
Англиски: set
Примери:
Сонцето заоѓа.
Изведенки
заоѓање ср.
глаг. им.