а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заостави

заостават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35862
1. Занемари, запостави, запушти некого или нешто.
Англиски: neglect Албански: lë pas dore, shpërfill
Примери:
Тој се оддаде на пиење и ја заостави работата.
2. (се заостави) се запусти
Англиски: neglect Албански: braktis, lë pas dore
Примери:
Откако остана сам, се заостави и ништо веќе не му беше важно.
Изведенки
1. заостава несв.
(се) заоставаат
2. заоставање ср.
глаг. им.