а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заортачи

заортачат; заортачил; заортачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41429
1. Фати ортак, зеде некого за ортак.
Англиски: join Турски: ortak Албански: bashkohem
Примери:
Заортачи еден од своите другари.
2. Здружи имот, средства.
Англиски: join Албански: bashkoj
Примери:
Двајцата побратими ги заортачија нивите.
3. (се заортачи) Се здружи, стане ортак со некого.
Англиски: team up Албански: bashkohem
Примери:
Тој се заортачи со едно момче од соседното село.
Изведенки
1. заортачува несв.
(се) заортачуваат
2. заортачување ср.
глаг. им.