а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заоглави

заоглават
Вид збор: Глагол, свршен
Стави оглав на животно.
Англиски: bridle
Примери:
На ледината најде еден коњ, го фати и го заоглави.
Изведенки
заоглавува несв.
заоглавуваат