а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занаетчија

мн. занаетчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8534
Тој што се занимава со определен занает.
Англиски: craftsman Турски: zanaatci Албански: zejtar
Употреба: Економија
Примери:
чевларски занаетчија
Занаетчиите од чаршијата имаат свое здружение.