а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5229
Состојба на слабост на организмот како последица на напорна физичка или психичка работа.
Англиски: tiredness Албански: lodhje
Примери:
Тој почувствува замор.
Тие беа исцрпени од замор.
Телесен замор.