а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замолчи

замолчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3955
1. Престане да зборува, да пее и сл.
Англиски: silence Албански: hesht
Примери:
Тој замолчи и се загледа пред себеси.
И двајцата замолчеа кога го слушнаа истрелот.
2. Натера некого да престане да зборува, да пее и сл.
Англиски: silence, mute Албански: hesht
Примери:
Таа го замолчи детето да не плаче.
Тој го замолчи кучето да не лае.
3. (се замолчи) Престане да зборува, да пее и сл.
Англиски: mute Албански: hesht
Примери:
Детето се замолча при првиот вик на мајка си.
Таа се замолчи штом виде дека доаѓаат накај неа.
Изведенки
1. замолчува несв.
(се) замолчуваат
2. замолчување ср.
глаг. им.