а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36186
Само во изразот на замин - патем, попатно, на заминување.
Англиски: departing
Примери:
На замин ни се обрати со чудна насмевка.
Му дофрли нешто на замин.