а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замилува

замилуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Почне да сака, да љуби некого.
Англиски: fall in love Албански: fillon të dashuroj
Примери:
Таа го замилува најубавото момче во селото.
2. Почне да гали, да мазни некого.
Англиски: caress Албански: fillon të ledhatoj, pëkdhel
Примери:
Мајката го замилува детето по глава.