а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замижан

замижаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24040
1. Што е поспан, дремлив.
Англиски: sleepy
Примери:
замижани очи
2. Што е безволен, рамнодушен.
Англиски: listless
Примери:
замижан човек
Изведенки
1. замижано прил.
Пример: Замижано ме стегна за рака.
2. замижаност ж.