а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замандали

замандалат; замандален
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34135
Затвори врата со мандало.
Англиски: bar
Примери:
Тој ја замандали портата.
Изведенки
1. замандалува несв.
замандалуваат
2. замандалување ср.
глаг. им.