а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замава

замаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20514
1. Почне да мава, да удира.
Англиски: beat Албански: godas, rrah
Примери:
Тој замавал со стапот по грбот на магарето.
2. (се замава) Почне да се мава, да се удира себеси или еден со друг.
Албански: godas, rrah
Примери:
Тој се замава по градите за да земе воздух.
Тие се замаваа со тупаници.