а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залудувачки

залудувачкиот
Вид збор: Придавка
Што води до залудување, кон лудило.
Англиски: insane
Примери:
Телата заиграа во некој залудувачки ритам.