а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залости

залостат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21469
Затвори врата со помош на лост, резе и сл.
Англиски: bar
Примери:
Заборави да ја залости вратата.
Изведенки
1. залостува несв.
залостуваат
2. залостување ср.
глаг. им.