а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закуси

закусат; закусил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да куси, да крати нешто.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Чорбаџијата им ги закуси дневниците на аргатите.
2. Почне да куси, да смалува нешто.
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Примери:
Тешката работа ми го закуси животот.
3. Почне да куси при мерење.
Англиски: cut Албански: pres
4. (се закуси) Почне да се куси, да станува покус.
Англиски: shrink Албански: zbraspem
Примери:
Фустанот се закуси од перење.
5. (се закуси) Почне да се намалува.
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Примери:
На болниот му се закусија деновите.
6. Касне малку, по малку.
Англиски: taste Албански: shijoj
Примери:
Тој закуси од свинските котлети.
Изведенки
закусува несв.
(се) закусуваат