а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закокори

(се) закокорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За гулаб, мисир - почне да се кокори, да се перчи.
Англиски: puff up Албански: duhmë derri
Примери:
Гулабите се закокорија низ дворот.
2. За човек - почне да се дуе, да се прави важен.
Англиски: swell Албански: bymehet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Tаа се закокори пред гостите.
3. Почне да се кокори, да се ѕвери во некого.
Англиски: stare Албански: vështroj
Примери:
Сите се закокорија во младата келнерка.
Изведенки
закокорува несв.
(се) закокоруваат