а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклет

заклетиот
Вид збор: Придавка
Што е непомирлив, огорчен.
Англиски: embittered
Примери:
Заклет непријател.