а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задрдори

задрдорат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да дрдори.
Англиски: chat, blab
Примери:
Двете жени седнаа заедно и гласно задрдорија.
Изведенки
задрдорува несв.
задрдоруваат