а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задорко

мн. задорковци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што сака да се задира, да се задева со некого.
Примери:
Тој е голем задорко.