а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задолжница

мн. задолжници
Вид збор: Именка, женски род
Приватна исправа со која должникот дава согласност побарувањето на доверителот назначено во задолжницата присилно да се наплати.
Англиски: promissory note, IOU
Употреба: Економија
Примери:
закон за задолжница [извор]